«Людина-вовк» родом із Каховки: ким був Сергій Панкеєв, якого не зміг вилікувати Зигмунд Фройд

31 Жовтня 2023, 14:30
Сергій Панкеєв 2356
Сергій Панкеєв

Вулиця Панкеєвська – одна з головних у Каховці. За радянських часів вона мала ім'я адвоката і засновника комуністичної партії Німеччини Карла Лібкнехта

Панкеєвська перетинає Набережну і веде до того місця, де до 6 червня 2023 року було Каховське море – так називали водосховище. Після підриву росіянами Каховської гідроелектростанції на місці водосховища – вербовий ліс, а ще – відновлюються затоплені під час будівництва ГЕС річки.

«Людина-вовк» родом із Каховки

Родина Панкеєвих була заможною і доволі добре відомою на Півдні сучасної України. Батько Сергія Панкеєва – Костянтин Панкеєв – був дворянином, мав звання спадкового почесного громадянина, титулярним радником, великим землевласником. Він свого часу придбав будинок, який нині є пам'ятником архітектури в Одесі, по вулиці Маразлієвській, 20. 

Костянтин Матвійович Панкеєв
Костянтин Матвійович Панкеєв

Костянтин Панкеєв був людиною добре освіченою, видавцем, володів також маєтком у Василівці, що на Одещині. Цей маєток заслужив доброї слави серед митців, які часто там бували. З 1905 до 1908 року Костянтина Панкеєва обирали до Одеської міської думи. 

За радянських часів маєток у Василівці пограбували, знищили сад і ліс. Пізніше розмістили сільську раду, а нині там залишились руїни. Їх стали пізніше називати «Вовче лігво» (німецькою Wolfschanze) – саме через недугу Сергія.

Руїни садиби у Василівці
Руїни садиби у Василівці

Той самий фасад, 1991 р.
Той самий фасад, 1991 р.

Північно-західна частина садиби з боку ставка
Північно-західна частина садиби з боку ставка

Сергій Панкеєв народився натомість не в Одесі, а в Каховці за день до Різдва, 24 грудня 1886 року. Лише за кілька років його родина переїде до Одеси, де придбає маєток і фактично осяде. 

Сергію Панкеєву з дитинства снились білі вовки на деревах

Сергій Панкеєв отримав дуже якісну освіту. З 1898 по 1905 рік він навчався в 5 гімназії в Одесі, яку закінчив з відзнакою. Відразу після закінчення гімназії, Сергій разом із матір'ю і старшою на два роки сестрою Ганною здійснили подорож Європою. 

У 1905 році Сергій вступає на юридичний факультет Новоросійського університету (зараз це Одеський університет імені Мечнікова), згодом вирішив навчатись у Берліні, але зрештою повернувся до навчання в Одесі, звідки перевівся вже на фізико-математичний факультет університету в Петербурзі. Про своє переведення до Петербурга Панкеєв зрештою шкодував. 

У 1906 році сестра Ганна покінчила життя самогубством після відвідин місця дуелі російського поета Михайла Лермонтова у П'ятигорську

Ганна та Сергій Панкеєви, 1894 рік
Ганна та Сергій Панкеєви, 1894 рік

І хоча перші ознаки психічного захворювання у Сергія були ще у чотирирічному віці – він бачив страшний сон про білих вовків, що мовчки сидять на гілках горіхового дерева в саду й посилають йому якісь повідомлення очима, – саме смерть сестри посилила прояви хвороби. 

Зображення вовків із того часу викликали в дитини істерику: він кричав, що вовки неодмінно прийдуть і з’їдять його. Сергій Панкеєв навіть зображав свої дитячі сновидіння у живописі.

Малюнок Сергія Панкеєва, який ілюструє його видіння (автор назвав малюнок My Dream), 1964 р. Зберігається в Колумбійському університеті
Малюнок Сергія Панкеєва, який ілюструє його видіння (автор назвав малюнок My Dream), 1964 р. Зберігається в Колумбійському університеті

Портрет Ганни Панкеєвої роботи Миколи Кузнецова
Портрет Ганни Панкеєвої роботи Миколи Кузнецова

Невдовзі після сестри у 1908 році помирає і батько Сергія. Прояви депресії посилились ще після смерти Ганни, однак смерть батька лише більше підсилила хворобу. 

Ще за порадою батька Сергій звертався до російського психіатра Володимира Бехтерева і німецького психіатра Еміля Крепелина, лікувався в німецькому санаторії в Мюнхені, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною Терезою Келлер, вона працювала в санаторії медсестрою. У 1910 році Сергій Панкеєв звертається до доктора Зигмунда Фрейда

Сергій Панкеєв з дружиною, 1910 рік
Сергій Панкеєв з дружиною, 1910 рік

Фройд присвятив хворобі Панкеєва свою роботу

Сесії лікування у доктора Фройда тривали чотири роки. Вони були не надто системними: щойно Панкеєв відчував полегшення, він припиняв лікування, але згодом знову повертався. Вилікувати Панкеєва Фройду не вдалось. До кінця життя відомий каховчанин прожив із загадковим синдромом, який мучив його з дитинства. Наприкінці життя, знімаючи слухавку, Сергій Панкеєв так і представлявся: «Алло, Людина-вовк слухає».

Панкеєв розумів складність свого захворювання і намагався лікуватись – інакше не поновлював би сесії психоаналізу. Однак, Фройд вважав, що Панкеєв побоювався змін і більше волів залишатись у звичній для себе обстановці. 

Втім, хвороба не відступала і доводилось знову повертатись до лікування – Панкеєв ставав «професійним пацієнтом» Фройда.

«Проходячи психоаналіз у Фройда, я відчував себе не так пацієнтом, як його співробітником – молодим товаришем досвідченого дослідника, який взявся за вивчення нової, нещодавно відкритої галузі», – писав він.

Рецепт, який Зигмунд Фройд виписував Панкеєву
Рецепт, який Зигмунд Фройд виписував Панкеєву

Згодом Зигмунд Фройд присвятив опису хвороби Сергія Панкеєва, його спогадам, фантазіям і сновидінням книгу «З історії одного дитячого неврозу». Ця робота стала настільною книгою для психоаналітиків усього світу. У ній Фройд називав пацієнта «Людина-вовк», аби зберегти анонімність.

У 1914 році Панкеєв припиняє лікування у Фройда. Пізніше він лікується у Мюрієл Гардінет та Рут Макс Брунсвік. Остання була ученицею Фройда. 

Еміграція і смерть дружини

Статки Панкеєва цілком дозволяли йому лікуватись у найкращих лікарів Європи. Втім, у 1914 році він повернувся до Одеси, екстерном закінчив юридичний факультет Новоросійського університету і пробує себе в якості художника. У 1918 році його етюди експонуютьсяна виставці Товариства південноруських художників. 

Втім, вже у 1919 році Панкеєв емігрує до Відня разом із матір'ю та дружиною: в його рідній Каховці та Одесі вирують бурхливі події, які згодом і призведуть до закріплення радянської влади та фактично втрати майна Панкеєвих. У Відні Панкеєв працює страховим агентом. 

У житті Панкеєва загадкові смерті рідних продовжились неочікуваною смертю дружини: 31 березня 1938 року незабаром після аншлюсу Австрії Тереза Келлер покінчила життя самогубством, отруївшись газом. Смерть Терези так і залишилася загадкою, але варто додати: від першого шлюбу вона мала доньку Ельзу, яка покінчила з життям у 1919 році. 

У 1947 році Панкеєв стає громадянином Австрії. До пенсії у 1950 році працював клерком в страховій компанії. Життя його важко назвати тихим і спокійним: все ж таки, війна, смерть дружини і навіть післявоєнні поневіряння. 

Втім, Панкеєв працює, займається живописом, хоч і на аматорському рівні. Його роботи мають попит – особливо часто їх купували європейські та американські психіатри. У 1953 році у віці 89 років померла мати Панкеєва Олександра, з якою вони проживали разом в маленькій квартирі у Відні. 

Панкеєв прожив довге життя – він помер 7 травня 1979 року у віці 92 років. Похований у Відні. Залишив по собі не лише загадкову хворобу, яка підживлює інтерес психоаналітиків усього світу, а й літературні записки, в яких критикував Фройда. 

Автопортрет Сергія Панкеєва.
Автопортрет Сергія Панкеєва.

 

Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024