Як збирали цьогорічний врожай на замінованих полях Херсонщини

29 Листопада 2024, 17:44
Знищена російська бойова машина піхоти БМП-2 серед українськіх полів / Владислав Мусиленко, Reuters 424
Знищена російська бойова машина піхоти БМП-2 серед українськіх полів / Владислав Мусиленко, Reuters

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» розповів про те, як завершуються жнива на правобережній частині Херсонщини, з якими проблемами стикаються місцеві фермери і що відомо про цьогорічний врожай на окупованих територіях Херсонської області.

Голова Асоціації фермерів та приватних землевласників у Херсонській області Олександр Гордієнко розповів «Новинам Приазов’я», що на врожайність у правобережній частині регіону вплинули переважно замінування територій та посуха.

«За 32 роки фермерства, що я працюю, у нас була тільки десь у 2007 році така посуха, що сім місяців не було зовсім опадів. Цього року у нас за сільськогосподарський рік випало трохи більше, ніж 160 мм. Ну, хто розуміється, той зрозуміє, що це напівпустеля. Врожаю, зрозуміло, що ані зернових, ані технічних культур не було. Локально пощастило тим, де дощ хоч якось падав. А загалом, Каховської ГЕС немає, водосховища немає, випаровування немає. Окрім цього, скільки вітрів в цьому році було, дуже великі суховії, ну всі посадки спалені, 50% землі точно не обробляється, а може і більше. Тож, урожай поганий», – сказав він.

Також на аграрну сферу впливає безпекова ситуація у регіоні, розповідає підприємець.

«Цього року був збір (врожаю) нижче середнього. За останні 10 років врожай у нас – 24 центнери пшениці виходить. Це нічого. Це навіть не покриває витрат. Тримаємось, бо треба тримати і господарство, і людей. Іншого виходу в нас немає. Кожен день ситуація ускладнюється через дрони. Ми розташовані у Бериславському районі, від Берислава тут 12 км. У мене прилетіло в господарство – на 2 мільйона збитків, згоріла пшениця, 50 гектарів запасів, з яких насіння мало бути. Ну, прилетіло, згоріло! Дуже важко. Трактори їздять з РЕБами, щоб ви зрозуміли».

Разом із цим аграріям не вистачає працівників, додав голова асоціації. Він пояснює це посиленням мобілізації.

«Тому, що всіх призивають, люди не хочуть йти на роботу, бо розуміють, що сьогодні, коли береш на роботу, треба звіт давати у ТЦК. Люди не хочуть. В мене залишилося відсотків 30 тих, хто працював, половина з них хворі, вмовляю пенсіонерів, щоб якось допомагали. Важко. Ще раз наголошую, що не можна ставити нас в одні рамки з областями, де не було бойових дій. У нас тут все інакше. Я з господарства вивіз близько 5 тисяч мін. «Камазами» вивозили», – додав Гордієнко.

  • У Херсонській ОВА повідомляють, що «завдяки масштабному розмінуванню полів площа засіяних земель цього року зросла втричі». Про це зокрема на початку листопада повідомив перший заступник начальника Херсонської ОВА Дмитро Бутрій. За його словами, у регіоні розмінували 71% сільськогосподарських угідь — це приблизно 363 тисячі гектарів, що забезпечило стабільне проведення посівної кампанії. Посадовець зазначив, що цьогоріч фермери засіяли понад 153 тисячі гектарів землі.
  • Бутрій також розповів, що урожай потребує належних умов зберігання, тож задля цього аграрії Херсонського та Бериславського районів отримали майже 100 модульних зерносховищ та понад 200 рукавів. Крім того, для підтримки малих і середніх фермерів, уряд розробив низку програм, які допомагають сільгоспвиробникам залучити необхідні кошти для розвитку своїх господарств. Наразі 57 фермерів з Херсонщини отримали кредити на суму понад 305 млн грн.

«Відновлення зрошення»

 

Директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської ОВА Дмитро Юнусов розповів «Новинам Приазов’я», що наступного року посівні площі планують збільшити до 220 тисяч гектарів. Також на Херсонщині працюватимуть над відновленням зрошення.

«Принаймні в тих зрошувальних системах, де це можливо зробити зараз без відновлення Каховської ГЕС, без звільнення Лівобережжя. Це у нас інгулецька зрошувальна система, її проєктна потужність складає 18 тисяч гектарів. В цьому році ми реалізували проєкт з відновлення частини цієї системи, а саме мостопереходу біля села Посад-Покровського, надали можливість зрощувати майже 5 тисяч гектарів земель. Запустили перші дощувальні машини, тому півтисячі гектарів вже зрошувалися у трьох підприємствах, і вже засіяні ці поля озимими культурами. Наступного року ми плануємо збільшити цю площу, також збільшити площі овочевих культур», – розповів чиновник.

За його словами, також на правобережній Херсонщині планують відновити Лиманецьку зрошувальну систему, яка дозволить забезпечити полив на площі 1,5 тис. га.

«Нестача фінансів і техніки»

Основною проблемою, з якою стикаються аграрні підприємства, є обмеженість у фінансових ресурсах, розповідає Юнусов. Більшість із цих компаній була пошкоджена чи зруйнована через окупацію та бойові дії. Деякі фермери отримали кредити від уряду, але, якби коштів було більше, це прискорило б відновлення сільського господарства у регіоні. Також проблемою залишається недостатність сільськогосподарської техніки, зазначив посадовець.

«Понад тисячу одиниць сільгосптехніки було знищено за період окупації. Наші підприємства продовжують страждати від постійних обстрілів. Тому це обмеження в сільгосптехніці дуже впливає на сільгоспвиробництво, оскільки підприємства не мають змоги вчасно засіяти поля, не мають змоги вчасно зібрати врожай, і це впливає на показники врожайності, на якість зерна», – розповів він.

Юнусов каже, що аграрії Херсонщини користуються допомогою благодійних організацій, які надають техніку для посіву та збору вражаю.

«Цього року у нас працювало 15 комбайнів, збирали врожай безкоштовно, це дуже велика допомога. І враховуючи втрати від врожайності, від спеки, підприємства змогли мінімізувати ці збитки саме безкоштовним користуванням сільгосптехнікою. Також була запущена програма Міністерством економіки компенсації за покупку техніки вітчизняного виробника. Компенсація – 15-25%. Наші підприємства активно користуються зараз цією програмою», – додав посадовець.

Що збирають з окупованих полів

На окупованій частині Херсонщини урожай зерна станом на жовтень склав 1,3 млн тонн. Про це російському інформаційному агентству ТАСС повідомив представник однієї з місцевих зернових компаній. За його словами, цей показник є нижчим за прогноз на 35% і пов'язаний з відсутністю вологи, як дощів, так і зрошувальної системи після руйнування Каховської ГЕС.

Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань розповів, що окупаційна влада шукає, в який спосіб забезпечити зрошення, але це все одно не вирішує проблеми.

«Окупанти дозволили з магістральних каналів робити такі собі б'єфи, тобто перегороджувати канали, бити свердловини біля каналів і наповнювати ці перегороджені частини каналів водою, щоб звідти брати воду на зрошення. Тобто такі собі накопичувальні водойми зробили з Каховського магістрального каналу та і з усіх інших розподільчих каналів та продовжують це робити на лівобережній частині Херсонщини, щоб якось вирівняти сільськогосподарське виробництво. Тому що без води, без зрошення, і цей рік це показав, вирощувати сільськогосподарські культури майже неможливо. Тому врожайність дуже суттєво впала», – повідомив він.

Читайте також: 

Ремонт школи в окупованій Херсонщині раптово зупинили: що про це розповідає колаборант Сальдо

Коментар
08/12/2024 Неділя
08.12.2024
07.12.2024