Архітекторка розповіла про важливість зміни статусу історичного центру Нової Каховки

11 Квітня 2024, 10:27
Історичний центр Нової Каховки. Фото: discover.ua 396
Історичний центр Нової Каховки. Фото: discover.ua

Своєю Постановою від 15 березня 2024 року Кабмін змінив статус забудови історичного центру Нової Каховки. З квітня 2017 року цей район був пам'яткою місцевого значення, а тепер став пам'яткою містобудування і монументального мистецтва національного значення

За словами архітекторки, засновниці та керівниці Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяни Євсеєвої, зміна статусу історичного центру міста — це логічне завершення багаторічної науково-дослідної роботи, яка розпочалась ще у 1980-х роках, повідомляє медіаплатформа «Вгору»

Ще наприкінці 1980-х група вчених НДІ теорії та історії архітектури та містобудування розробила історико-архітектурний опорний план Нової Каховки. У 1991 році цей план затвердили. 2001 року місто занесли до переліку історичних населених місць України. У 2013-му окремими пам’ятками місцевого значення стали комплекс споруд Каховської ГЕС, ансамбль Центральної площі з адмінбудівлею і Палацом культури, з ротондами та декоративною парковою огорожею. А у 2017 році забудову історичної частини міста внесли до державного Реєстру пам’яток як пам’ятку архітектури, містобудування та монументального мистецтва місцевого значення. 

Тетяна Євсеєва вважає, що зміна статусу не допоможе в умовах окупації зберегти історичний центр Нової Каховки від росіян, але дозволить зробити інші дії.

Тетяна Євсеєва
Тетяна Євсеєва

«Це важливо, бо пам'ятка перебуває під загрозою. Взагалі, у нас культура проголошена національним пріоритетом, і такі дії підвищують статус країни, яка навіть під час війни опікується своїми пам'ятками, своїм надбанням, своєю спадщиною і хоче їх захистити. Ця зміна статусу підвищує і цінність пам’ятки, відшкодування за пошкодження пам'ятки національного значення буде значно більшим», — розповіла архітекторка.

Рішення змінити статус могли б прийняти раніше (документи були готові ще у 2019 році, тоді ж проєкт пройшов експертну раду), але завершити справу, до якої долучилися багато пам'яткоохоронців, вдалося лише зараз. Ентузіасти радіють, що вдалося, бо епопея протистояння Товариства охорони культурної спадщини Нової Каховки з міською владою має довге коріння. Тетяна Євсеєва згадує, яких зусиль коштувало захистити від знесення історичний центр міста. У 2011 році був розроблений інвестиційний проєкт перебудови всієї центральної частини Нової Каховки зі зведенням на цьому місці 4-6-поверхівок. Планували знести всі 27 кварталів.

Загальний вид центральної частини Нової Каховки, 1956 р. Фото: ЦДАЕА/Facebook
Загальний вид центральної частини Нової Каховки, 1956 р. Фото: ЦДАЕА/Facebook

«Тоді не все вдалося врятувати. Два квартали історичної забудови втратили, там почалась активна перебудова. І хоча активісти ламали паркани, намагалися все зупинити, але без юридичного підґрунтя, ми не могли цього зробити. Ми розуміємо, що визнання історичного центру Нової Каховки пам'яткою національного значення не захистить місто від воєнних руйнувань і дій окупантів, але будемо сподіватися, що захистить у майбутньому від ділків, які заради власних прибутків готові зруйнувати нашу культурну спадщину, і надасть можливості пошуку фінансової допомоги міжнародних донорів, які опікуються світовим історичним надбанням», — розповідає Тетяна Євсеєва. 

Читайте також: 

Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024