Глибоке каховське море

23 Січня 2024, 13:08
Це ще не найгірший варіант розвитку подій БЛОГ 2991
Це ще не найгірший варіант розвитку подій

6 червня 2023 року. День, коли щонайменше екологічна система України змінилася назавжди. Склалася парадоксальна ситуація: чимало профільних спеціалістів одночасно й знають начебто, що треба робити, і не розуміють, як зарадити скрутній ситуації в цілому. Тому замість моря води маємо море інтриг та невизначеностей.

Чи треба відбудовувати електростанцію на Каховському гідровузлі? І так, і ні. Саме електростанцію, не греблю, бо навіть в «Укргідроенерго» зазначали, що загальна енергетична потужність ГЕС була скромною за українськими мірками, не говорячи вже про інших експертів. Альтернативу, що покриє дефіцит електрики, знайти завжди можна. Однак, планувати легко лише на словах, а що на ділі? Тим більше, не варто забувати, що лівий берег Херсонщини включно з Каховським районом все ще окупований росіянами, цей фактор є досить важливим.

Чи варто залишати унікальну природну зону на місці водосховища, особливо після того, як ризики зростання великої кількості амброзії не підтвердилися? І так, і ні. Такі досвідчені біологи, як умовний Іван Мойсієнко, отримали унікальний…. та що там, просто казковий шанс максимально ретельно дослідити наживо рослинність, про який вони раніше могли хіба мріяти. Це вже не часи Карла Ліннея, все необхідне обладнання вийшло на новий рівень – роботи непочатий край. І зразки, обов’язково зберегти побільше зразків! Бо казка на те і казка, бо якось їй настає кінець, а хто слухав – молодець.

Чи необхідно бодай в якихось обсягах відновлювати водосховище? І так, і…. ще раз так, але значно пізніше. Все занадто просто: 35% втраченого запасу прісної води вже відчутно б’ють щонайменше по південних регіонах України. А якщо не почати виправляти поточне становище, то проблем ставатиме дедалі більше згідно «принципу доміно». З останніх досліджень стало зрозуміло, що принаймні аграрний сектор на правому березі Дніпра вже частково знайшов вихід. А що робити з житловим сектором, особливо багатоповерховою забудовою? Отож бо й воно. Навіть окупанти  змушені були заворушити і підвозити тонами під виглядом «гуманітарної допомоги», оскільки собі не вистачає вже.

Окремої згадки заслуговують «історики-романтики», у яких при словах «Великий Луг» очі починають бігати і палати так, немов би розмова зайшла про перше побачення з першим коханням. Так, Кам’янська Січ та інші пам’ятки запорізької доби завжди викликатимуть цікавість навіть у дилетантів. Але можна спершу одне прохання? Візьміть дані якогось перепису населення імперських часів і порівняйте їх або з першим українським, або з останнім радянським.

(Беріть-беріть, я не кваплюся, часу вистачає)

Ну і як вам різниця? На перетині минулого та позаминулого сторіч, навіть в період між світовими війнами нинішнього запасу води вистачило б. Можливо, навіть із перебором. Зараз – в жодному разі. Уявіть собі, але звичайна прісна вода теоретично на окремих територіях може виявитися вичерпним чи близьким до цього статусу ресурсом. І ось тоді на порятунок в будь-якому вигляді знадобляться не лише шалені гроші, а й докладання шалених зусиль. Хочете опинитися в умовах голлівудського фільму-катастрофи, тільки в реальності? Еге ж.

Тому порада від щирого серця: поспішайте бачити. Просто поспішайте бачити.

А поки гідроенергетики та гідробіологи заочно «чубляться по переписці», мудрий народ засіває звільнене від води місце городиною. Наше теля, як бачте, вовка з’їсть і не вдавиться.

Отаке воно, глибоке каховське море інтриг та невизначеностей.

Читайте також:

Скадовськ та моральний вибір без моралі.

Скадовськ, Ухта та квіти зла.

Ворожий професіоналізм під хресним знаменням.

 

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024